Przejdź do głównej zawartości

W poszukiwaniu warszawskiej Syrenki ... LXXIII akcja GTWb

Mogłoby się wydawać, że ze znalezieniem Syrenki na Witolinie nie będzie kłopotu, bo przecież Syrenka jest wszędzie w Warszawie. Okazało się, że w przestrzeni miejskiej Witolina nigdzie Syrenki nie ma. Może za słabo szukałem? Witolin to Grochów, więc szukamy na całym Grochowie, a właściwie to nie musimy szukać, bo wiadoma rzecz, że w Warszawie są tylko trzy oficjalne pomniki Syrenki, w tym jedna rzeźba na Grochowie. Syrenka stoi przed Urzędem Dzielnicy Praga Południe przy ulicy Grochowskiej 274. Nie zawsze tutaj stała. Pierwotnie witała kinomanów i bywalców kina Sawa na Saskiej Kępie. Pierwotnie czyli od 1973 roku. W obecnym miejscu Syrenka stoi od 1990 roku. 

Nie wszyscy zapewne wiedzą, że grochowska Syrenka ostatnio wypiękniała. Figurę poddano w tym roku gruntownej renowacji. Rzeźba została pokryta specjalną farbą, która z czasem będzie zmieniała się w patynę.

Rzeźba Syrenki przy Grochowskiej 274

Rzeźba Syrenki przy Grochowskiej 274

Rzeźba Syrenki przy Grochowskiej 274

Rzeźba Syrenki przy Grochowskiej 274

Rzeźba Syrenki przy Grochowskiej 274
[zdjęcia wykonano 19 listopada 2013 roku]

Komentarze

  1. Na tzw. Pradze Południe - choć to już nie Grochów - jest syrenka przy kładce dla pieszych w okolicach rozjazdu na Majdańską i Ostrobramską. Znajduje się tam taki duży mural legijny, no i syrenka na nim.

    Na samym zaś Grochowie syrenka znajduje się na tablicy upamiętniającej jakieś działania wojenne przy alei Waszyngtona (jak się idzie z ronda W. to po lewej) oraz na kamieniu po przeciwnej stronie ulicy, niedaleko narożnika z Grenadierów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Odnowiona, tylko ptacy ją obrobili...

    OdpowiedzUsuń
  3. Tej syrenki nie znałam. Za rzadko bywam po prawej stronie...

    OdpowiedzUsuń
  4. Myślałam, że Ci się balans bieli zbiesił, a jednak nie, to nowa farba. Ciekawa jestem, jak będzie wyglądała po zzielenieniu.

    OdpowiedzUsuń
  5. Urocza jest ta Syrenka. ....pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  6. Wypiękniała, ale już optakana:(

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Fotoradary przy Ostrobramskiej, Zamienieckiej i Fieldorfa ... komentarze.

Na blogu Warszawista od dłuższego czasu toczy się dyskusja na temat fotoradarów, które non stop błyskają  na skrzyżowaniu ulic  Ostrobramskiej, Zamienieckiej i Fieldorfa . Z zamieszczanych tam komentarzy niedwuznacznie wynika, że zamontowane fotoradary, to skarbonka. Sam unikam tego skrzyżowania, jak ognia, bo w tym miejscu nie wszystko zależy od kierowcy. Wystarczy np. wjechać na zielonej strzałce z Zamienieckiej w Ostrobramską i ... zatrzymać się przed przejściem dla pieszych ... w tym czasie strzałka gaśnie i ... klops! Poniżej kilka wybranych komentarzy z posta Fotoradary na granicy Witolina  z bloga Warszawista. "Ostatnio gdy skręcałem z Zamienieckiej w Ostrobramską (w prawo w stronę centrum) pstryknął. Nieco przedemną przejechał samochód Ostrobramską w stronę centrum, ale odniosłem wrażenie, że chyba było na mnie.   Sytuacja wyglądała tak - gdy przejeżdzałem przy sygnalizatorze na Zamienieckiej była zielona strzałka, minąłem przejście dla pieszych, zwolniłem bo j

Rzeźby na osiedlu Ostrobramska. Dotyk?

Przedstawiam trzecią rzeźbę z osiedla Ostrobramska . Tym razem nadałem jej nazwę Dotyk. Takie było moje pierwsze skojarzenie. Rzeźba ustawiona jest na szczycie sztucznej górki przed blokiem przy ulicy  Ostrobramskiej 80, w odległości około 20 metrów od przystanku autobusowego przy ulicy Ostrobramskiej. Monument ma około 1,5 metra wysokości. Wszelkie informacje dotyczące autora i nazwy rzeźby mile widziane.

Rzeźby na osiedlu Ostrobramska. Łuk i Strzała?

U podnóża sztucznego pagórka, pomiędzy punktowcami przy ulicy Komorskiej 10 i 8 oraz Łukowskiej 17 ustawiono najmniejszą rzeźbę, spośród wszystkich rzeźb na osiedlu Ostrobramska. Czy to jest jedna rzeźba? Może są to dwie rzeźby? Nazwałem je Łuk i Strzała .  Rzeźby mają poniżej metra wysokości i zostały ustawione na betonowych cokołach. Twórca rzeźby nie jest mi znany, więc za wszelką informację dotyczącą tego dzieła będę wdzięczny. czytaj też (dodano 1.06.2019): Łuk i Strzała czyli Upadek Ikara

Rzeźby na osiedlu Ostrobramska. Wędrowiec?

Na południowo zachodnim skraju osiedla Ostrobramska znajdują się trzy rzeźby. Jedną z nich jest rzeźba symbolizująca postać. Nazwałem ją Wędrowiec . Rzeźba ustawiona została na płaskim terenie, niedaleko bloku przy ulicy Ostrobramskiej 84, w odległości około 20 metrów od skrzyżowania ulicy Komorskiej i Ostrobramskiej .  Monument ustawiony jest na betonowym, okrągłym cokole. Rzeźba ma ponad 2 metry wysokości. Wszelkie informacje dotyczące autora i nazwy rzeźby mile widziane.

Trochę mi żal ulicy Mniszewskiej - LXXI akcja GTWb

Decyzja z początku lat 70. ubiegłego wieku o budowie wielkiego osiedla mieszkaniowego na Witolinie spowodowała wielkie zmiany w układzie komunikacyjnym terenu Witolina. Ulice z obszaru obecnego osiedla Ostrobramska zmieniły swój przebieg lub zostały w części zlikwidowane. Jedna z ulic dawnego Witolina została całkowicie wymazana z mapy Warszawy. To ulica Mniszewska . Takiej ulicy nie znajdziecie na aktualnych mapach Warszawy. Jednak nie do końca " udało się " zlikwidować wszelkie ślady po tej ulicy. Krótki odcinek ulicy Mniszewskiej (od Łukowskiej) to obecnie ulica Witolińska . Po przeciwnej stronie ulicy Łukowskiej znajduje się asfaltowa droga z parkingami po obu stronach (między boiskiem gimnazjum 23, a blokami Łukowska 5, 7, 9), która kończy swój bieg przy bloku Ostrobramska 80. Jest to wewnętrzna droga osiedlowa bez nazwy. To  jest ... ulica Mniszewska . Przedwojenna mapa i obecne usytuowanie drogi nie pozostawia najmniejszych wątpliwości. Bloki Łukowska 7 i 9 leżą p