Popular Posts

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Trochę mi żal ulicy Mniszewskiej - LXXI akcja GTWb

Decyzja z początku lat 70. ubiegłego wieku o budowie wielkiego osiedla mieszkaniowego na Witolinie spowodowała wielkie zmiany w układzie komunikacyjnym terenu Witolina. Ulice z obszaru obecnego osiedla Ostrobramska zmieniły swój przebieg lub zostały w części zlikwidowane. Jedna z ulic dawnego Witolina została całkowicie wymazana z mapy Warszawy. To ulica Mniszewska. Takiej ulicy nie znajdziecie na aktualnych mapach Warszawy.

Jednak nie do końca "udało się" zlikwidować wszelkie ślady po tej ulicy. Krótki odcinek ulicy Mniszewskiej (od Łukowskiej) to obecnie ulica Witolińska. Po przeciwnej stronie ulicy Łukowskiej znajduje się asfaltowa droga z parkingami po obu stronach (między boiskiem gimnazjum 23, a blokami Łukowska 5, 7, 9), która kończy swój bieg przy bloku Ostrobramska 80. Jest to wewnętrzna droga osiedlowa bez nazwy. To  jest ... ulica Mniszewska. Przedwojenna mapa i obecne usytuowanie drogi nie pozostawia najmniejszych wątpliwości. Bloki Łukowska 7 i 9 leżą przy ulicy Mniszewskiej. Nie wiem, czym kierowano się w latach 70. likwidując ulicę Mniszewską, a jednocześnie budując przy niej wielkie bloki? Mam, co prawda niewielką, ale zawsze nadzieję, że ulica Mniszewska powróci kiedyś na mapy Warszawy.

Udało mi się zlokalizować dwa przedwojenne adresy z ulicy Mniszewskiej dzięki informacjom publikowanym o powstańcach warszawskich:

ulica Mniszewska na Witolinie

ulica Mniszewska na Witolinie

ulica Mniszewska na Witolinie

ulica Mniszewska na Witolinie

ulica Mniszewska na Witolinie

ulica Mniszewska na Witolinie
< >

12 komentarzy:

 1. To ostatnie zdjęcie tak nagle znienacka atakuje śniegiem :)

  Wiele jest takich ulic w W-wie, po których został tylko ślad w terenie, albo nawet i nie to. Niektóre znikają dosłownie na naszych oczach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Podpisuję się pod Piotrem.
  Szkoda starych ulic, szkoda domów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Znikanie to chyba jedna z permanentnych cech dynamicznego miasta. Stety i niestety.

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę, że nie tylko zabytki ale i ulice znikają z naszego miasta. Ale rośnie nadzieja i ... serce, bo coś udało się odzyskać dla pamięci miedzy innymi dzięki takim blogom:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Podejrzewam, że kojarzyła się z mnichami, a więc z kościołem, władzy pewnie "nie pasowało" do adresu nowoczesnego blokowiska ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mniej więcej doszedłem do takich samych wniosków, ale nie chciałem o tym pisać, bo to tylko przypuszczenie. Nazwa ulicy może też pochodzić od Mniszewa. Mniszew to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie kozienickim, w gminie Magnuszew. Może tak być , ponieważ kilka ulic na Witolinie ma takie pochodzenie. Na przykład ulica Tarnowiecka wzięła nazwę od Tarnowca. Jak podaje portal twoja-praga.pl: "Nazwa ulicy pochodzi od osadników, którzy przybyli na te tereny z miejscowości Tarnowiec". Pytaniem jednak pozostaje o który Tarnowiec tutaj chodzi, bo jest ich kilka.

   Usuń
 6. spedzilem cale swoje dziecinstwo tutaj,wychowalem sie pod nr 22,naprzeciwko pani Zalewska miala kilka krow ,piekna podmiejska ulica pelna wiejskiego krajobrazu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mieszkałem pod nr 1 pamiętam panią Zalewską chodziłem do niej po mleko :)

   Usuń
 7. Na współczesnych zdjęciach nie jest przedstawiony prawdziwy przebieg ul. Mniszewskiej. Mniszewska przebiegała przez obecny środek boiska szkolnego SP102 prostopadle do Sulejkowskiej i Łukowskiej(w starym tyczeniu) i nie prostopadle Ostrobramskiej. Z oryginalnego przebiegu został jedynie wlot/wylot z Ostrobramskiej przy stacji trafo kilkadziesiąt metrów. Widać to na archiwalnych zdjęciach lotniczych w historycznym serwisie mapowym um.warszawa... Arasim

  OdpowiedzUsuń
 8. Wszystkie zdjęcia na tym blogu są cudowne.Będę często tu zerkał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. do Andrzeja Ka,mieszkalem pod numerem 22 prawie vis a vis pani Zalewskiej/ Jurek Paczkowski/,jesli tu zajrzysz znajdziesz mnie na fb George Hajkowski. Z checia odnowie kontakt. Szukam czegokolwiek zwiazanego z ulica Mniszewska a najbardziej zdjec .Pozdrawiam

   Usuń
 9. do George Hajkowskiego napewno się znamy bo przecież mieszkaliśmy 400m od siebie i pewnie chodziłeś do 163

  OdpowiedzUsuń