Przejdź do głównej zawartości

Defekty specjalne blokowiska Ostrobramska - LXXX akcja GTWb

Nie wiem, jak wielu mieszkańców osiedla Ostrobramska zastanowiło się nad elementem, który jest najbardziej charakterystyczny dla tego osiedla. Ja w każdym razie nigdy nie miałem z tym najmniejszego problemu. Tym, co jest charakterystycznego dla tego osiedla to setki, a może nawet kilka tysięcy metalowych palików, które odgradzają wszystkie osiedlowe drogi od terenów zielonych. 

Defekty specjalne blokowiska Ostrobramska czyli metalowe paliki i rożnego rodzaju przeszkody komunikacyjne powstają na osiedlu od początku jego istnienia czyli od końca 70. lat ubiegłego wieku. 

Różnorodność czerwonych palików była już tak wielka, że na 10. rocznicę istnienia Spółdzielni Mieszkaniowej Ostrobramska (dla tych, co nie wiedzą wyjaśniam, że poprzednio blokowisko na Witolinie było w zasobach SM Osiedle Młodych), Zarząd Spółdzielni postanowił sprawić mieszkańcom prezent w postaci nowych palików. 

Wymieniono więc w ciągu kilku ostatnich miesięcy czerwone paliki na szare paliki. Formą i kolorem nowe paliki przypominają żeliwne słupki ze Śródmieścia. Natomiast wykonane są z rur stalowych, podobnie, jak osławione zielone śródmiejskie paliki, które zamontowano w połowie lat 90. ubiegłego wieku. Jak skończyły zielone paliki ... wiadomo. 

Obawiam się, że za jakiś czas administracja będzie musiała przemalować paliki, bo są słabo widoczne z samochodów i zapewne dojdzie do niejednego bliskiego spotkania szarego palika z samochodem. Defekty specjalne dużo lepiej prezentują się w czerwonym kolorze?

Biorąc jednak pod uwagę zamiłowanie administracji osiedla do palikowania nie będzie to wszak żaden problem.













[ zdjęcia wykonano 21 kwietnia 2014 roku ]

Komentarze

  1. Rzeczywiście sporo ich. A jak się ładnie kłaniają...

    OdpowiedzUsuń
  2. A wiesz skąd się wzięły? Tylko dzięki nim pół osiedla nie parkuje na trawnikach. Są specjalne grupy i fora w internecie, gdzie mieszkańcy zrzeszają się i występują z pismami o instalacje kolejnych. Tylko słupki ratują ostatnie skrawki zieleni w tym mieście przez zamianą ich na parking. I to słupki w liniach ciągłych, bo debile oczywiście próbują je objechać. Bo 100m od parkingu nie będą chodzić, to za daleko. Głupie "uje".

    OdpowiedzUsuń
  3. Od blogów nie wymagam wiele, ale ta przejrzystość i czytelny font musi być. Tu jest konkretnie i na prawdę przyjemnie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Fotoradary przy Ostrobramskiej, Zamienieckiej i Fieldorfa ... komentarze.

Na blogu Warszawista od dłuższego czasu toczy się dyskusja na temat fotoradarów, które non stop błyskają  na skrzyżowaniu ulic  Ostrobramskiej, Zamienieckiej i Fieldorfa . Z zamieszczanych tam komentarzy niedwuznacznie wynika, że zamontowane fotoradary, to skarbonka. Sam unikam tego skrzyżowania, jak ognia, bo w tym miejscu nie wszystko zależy od kierowcy. Wystarczy np. wjechać na zielonej strzałce z Zamienieckiej w Ostrobramską i ... zatrzymać się przed przejściem dla pieszych ... w tym czasie strzałka gaśnie i ... klops! Poniżej kilka wybranych komentarzy z posta Fotoradary na granicy Witolina  z bloga Warszawista. "Ostatnio gdy skręcałem z Zamienieckiej w Ostrobramską (w prawo w stronę centrum) pstryknął. Nieco przedemną przejechał samochód Ostrobramską w stronę centrum, ale odniosłem wrażenie, że chyba było na mnie.   Sytuacja wyglądała tak - gdy przejeżdzałem przy sygnalizatorze na Zamienieckiej była zielona strzałka, minąłem przejście dla pieszych, zwolniłem bo j

Rzeźby na osiedlu Ostrobramska. Dotyk?

Przedstawiam trzecią rzeźbę z osiedla Ostrobramska . Tym razem nadałem jej nazwę Dotyk. Takie było moje pierwsze skojarzenie. Rzeźba ustawiona jest na szczycie sztucznej górki przed blokiem przy ulicy  Ostrobramskiej 80, w odległości około 20 metrów od przystanku autobusowego przy ulicy Ostrobramskiej. Monument ma około 1,5 metra wysokości. Wszelkie informacje dotyczące autora i nazwy rzeźby mile widziane.

Rzeźby na osiedlu Ostrobramska. Łuk i Strzała?

U podnóża sztucznego pagórka, pomiędzy punktowcami przy ulicy Komorskiej 10 i 8 oraz Łukowskiej 17 ustawiono najmniejszą rzeźbę, spośród wszystkich rzeźb na osiedlu Ostrobramska. Czy to jest jedna rzeźba? Może są to dwie rzeźby? Nazwałem je Łuk i Strzała .  Rzeźby mają poniżej metra wysokości i zostały ustawione na betonowych cokołach. Twórca rzeźby nie jest mi znany, więc za wszelką informację dotyczącą tego dzieła będę wdzięczny. czytaj też (dodano 1.06.2019): Łuk i Strzała czyli Upadek Ikara

Rzeźby na osiedlu Ostrobramska. Wędrowiec?

Na południowo zachodnim skraju osiedla Ostrobramska znajdują się trzy rzeźby. Jedną z nich jest rzeźba symbolizująca postać. Nazwałem ją Wędrowiec . Rzeźba ustawiona została na płaskim terenie, niedaleko bloku przy ulicy Ostrobramskiej 84, w odległości około 20 metrów od skrzyżowania ulicy Komorskiej i Ostrobramskiej .  Monument ustawiony jest na betonowym, okrągłym cokole. Rzeźba ma ponad 2 metry wysokości. Wszelkie informacje dotyczące autora i nazwy rzeźby mile widziane.

Trochę mi żal ulicy Mniszewskiej - LXXI akcja GTWb

Decyzja z początku lat 70. ubiegłego wieku o budowie wielkiego osiedla mieszkaniowego na Witolinie spowodowała wielkie zmiany w układzie komunikacyjnym terenu Witolina. Ulice z obszaru obecnego osiedla Ostrobramska zmieniły swój przebieg lub zostały w części zlikwidowane. Jedna z ulic dawnego Witolina została całkowicie wymazana z mapy Warszawy. To ulica Mniszewska . Takiej ulicy nie znajdziecie na aktualnych mapach Warszawy. Jednak nie do końca " udało się " zlikwidować wszelkie ślady po tej ulicy. Krótki odcinek ulicy Mniszewskiej (od Łukowskiej) to obecnie ulica Witolińska . Po przeciwnej stronie ulicy Łukowskiej znajduje się asfaltowa droga z parkingami po obu stronach (między boiskiem gimnazjum 23, a blokami Łukowska 5, 7, 9), która kończy swój bieg przy bloku Ostrobramska 80. Jest to wewnętrzna droga osiedlowa bez nazwy. To  jest ... ulica Mniszewska . Przedwojenna mapa i obecne usytuowanie drogi nie pozostawia najmniejszych wątpliwości. Bloki Łukowska 7 i 9 leżą p