Popular Posts

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Na Pragie ... na Witolin - 101 akcja GTWb

Witolin leży na Pragie. Obecnie Południe, ale to Praga. Wielu tego nie akceptuje, bo Witolin to przecież Grochów. Jednak niewiele osób zaprząta swoje codzienne myśli tematem przynależności Witolina.

Faktem jest, że gwara prawobrzeżnej Warszawy obejmowała swoim zasięgiem dzisiejszą Pragę Północ i Południe, a w tym Grochów, Kamionek i Saską Kępę. Nigdy nie przekroczyła brzegów Wisły. Jeżeli ktoś pieprzył w Warszawie głupoty, to dla mieszkańców Pragi musiał być to Kazik z Ochoty.

Jak powszechnie wiadomo na Pradze mówią: jadę "na Warszawę, na Ochotę". Wszystko musi leżeć "na". Nikt na przykład w Rembertowie nie powie, że coś zdarzyło się na Rembertowie. Wszyscy tam mówią "w Rembertowie". Niedawno jeden taki jegomość zdekonspirował mnie, mówiąc ... "Pan z Pragi!"

Co pozostało ze starej Pragi na Witolinie? Też chciałbym wiedzieć. W każdym razie coraz trudniej będzie to ustalić, bo na Witolinie znikają powoli materialne dowody nie tak odległej przeszłości. Kilka miesięcy temu zlikwidowano wielki parking osiedlowy przy ulicy Ostrobramskiej vis a vis Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej. Utrwaliłem na początku stycznia roku ubiegłego witolińskie "rżysko" po mega parkingu. 

Kiedyś był to olbrzymi parking, potem było rżysko, a będzie witolińskie "San Francisko" ... lub Nowy Witolin? [ zdjęcia wykonano 22 stycznia 2015 roku ]
< >

1 komentarz:

  1. Współczesna architektura sakralna jak zwykle przepiękna. Poproszę o torebkę.

    OdpowiedzUsuń