Popular Posts

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Sto lat sto lat niech żyją żyją nam! [czyli rzecz o terenach włączonych do Warszawy w 1916 roku] - 102 akcja GTWb

100 lat temu, a dokładnie z dniem 1 kwietnia 2016 roku Warszawa przekształciła się w Wielką Warszawę. Z dnia na dzień powierzchnia miasta zwiększyła się prawie 3,5 krotnie. Wszystko za sprawą dekretu gubernatora Warszawy generała-pułkownika Hansa Hartwiga von Beselera, na mocy którego przyłączono do Warszawy ... także Witolin.
"... ztąd wzdłuż toru Kolei Petersburskiej do drogi wojskowej przy majątku Elsnerów ztąd do drugiej drogi wojskowej, następnie w prostym kierunku do toru kolei Warszawsko-Brzeskiej, aż do podjazdu, ztąd wzdłuż toru do granicy między wsiami Kawęczyn i Kozia-Górka, dalej wzdłuż zachodniej granicy majątku Kawęczyn, wschodniej granicy Grochowa I do Wału Gocławskiego ..."
Witolin nie jest jednostką administracyjną w Warszawie i nikt na Witolinie nie pamiętał o 100 rocznicy przyłączeniu tego obszaru do Warszawy. Myślę, a nawet jestem pewien, że ten wpis na blogu jest jedyną wzmianką o tym wydarzeniu.

Gdyby tak uważnie przyglądnąć się poniższym zdjęciom, to znajdziecie na nich kilka starych budynków, które pamiętają tamte odległe czasy ...
[ zdjęcia wykonane 10 listopada 2013 roku ]
< >

2 komentarze:

 1. Powiem Ci, że gdyby nie Twój blog, w ogóle nie kojarzyłabym Witolina jako takiego, nie mówiąc o jego granicach. A co dopiero o momencie włączenia go w granice Warszawy. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem więcej. Świadomość wśród mieszkańców Witolina, że mieszkają na Witolinie jest taka sobie. Ludzie raczej kojarzą tą nazwę z pętlą autobusową o tej nazwie.

   Poza tym do Witolina przylgnęło lub, jak kto woli przypięto inne nazwy:
   1. Praga Południe, bo obecnie leży w granicach tej dzielnicy
   2. Gocławek, bo to nazwa oficjalna terenu Witolina (zgodna z MSI)
   3. Grochów, bo historycznie Witolin leży na Grochowie. Wcześniej te tereny były znane pod nazwą Grochów VII

   Usuń