Przejdź do głównej zawartości

Sto lat sto lat niech żyją żyją nam! [czyli rzecz o terenach włączonych do Warszawy w 1916 roku] - 102 akcja GTWb

100 lat temu, a dokładnie z dniem 1 kwietnia 2016 roku Warszawa przekształciła się w Wielką Warszawę. Z dnia na dzień powierzchnia miasta zwiększyła się prawie 3,5 krotnie. Wszystko za sprawą dekretu gubernatora Warszawy generała-pułkownika Hansa Hartwiga von Beselera, na mocy którego przyłączono do Warszawy ... także Witolin.
"... ztąd wzdłuż toru Kolei Petersburskiej do drogi wojskowej przy majątku Elsnerów ztąd do drugiej drogi wojskowej, następnie w prostym kierunku do toru kolei Warszawsko-Brzeskiej, aż do podjazdu, ztąd wzdłuż toru do granicy między wsiami Kawęczyn i Kozia-Górka, dalej wzdłuż zachodniej granicy majątku Kawęczyn, wschodniej granicy Grochowa I do Wału Gocławskiego ..."
Witolin nie jest jednostką administracyjną w Warszawie i nikt na Witolinie nie pamiętał o 100 rocznicy przyłączeniu tego obszaru do Warszawy. Myślę, a nawet jestem pewien, że ten wpis na blogu jest jedyną wzmianką o tym wydarzeniu.

Gdyby tak uważnie przyglądnąć się poniższym zdjęciom, to znajdziecie na nich kilka starych budynków, które pamiętają tamte odległe czasy ...








[ zdjęcia wykonane 10 listopada 2013 roku ]

Komentarze

  1. Powiem Ci, że gdyby nie Twój blog, w ogóle nie kojarzyłabym Witolina jako takiego, nie mówiąc o jego granicach. A co dopiero o momencie włączenia go w granice Warszawy. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powiem więcej. Świadomość wśród mieszkańców Witolina, że mieszkają na Witolinie jest taka sobie. Ludzie raczej kojarzą tą nazwę z pętlą autobusową o tej nazwie.

      Poza tym do Witolina przylgnęło lub, jak kto woli przypięto inne nazwy:
      1. Praga Południe, bo obecnie leży w granicach tej dzielnicy
      2. Gocławek, bo to nazwa oficjalna terenu Witolina (zgodna z MSI)
      3. Grochów, bo historycznie Witolin leży na Grochowie. Wcześniej te tereny były znane pod nazwą Grochów VII

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Fotoradary przy Ostrobramskiej, Zamienieckiej i Fieldorfa ... komentarze.

Na blogu Warszawista od dłuższego czasu toczy się dyskusja na temat fotoradarów, które non stop błyskają  na skrzyżowaniu ulic  Ostrobramskiej, Zamienieckiej i Fieldorfa . Z zamieszczanych tam komentarzy niedwuznacznie wynika, że zamontowane fotoradary, to skarbonka. Sam unikam tego skrzyżowania, jak ognia, bo w tym miejscu nie wszystko zależy od kierowcy. Wystarczy np. wjechać na zielonej strzałce z Zamienieckiej w Ostrobramską i ... zatrzymać się przed przejściem dla pieszych ... w tym czasie strzałka gaśnie i ... klops! Poniżej kilka wybranych komentarzy z posta Fotoradary na granicy Witolina  z bloga Warszawista. "Ostatnio gdy skręcałem z Zamienieckiej w Ostrobramską (w prawo w stronę centrum) pstryknął. Nieco przedemną przejechał samochód Ostrobramską w stronę centrum, ale odniosłem wrażenie, że chyba było na mnie.   Sytuacja wyglądała tak - gdy przejeżdzałem przy sygnalizatorze na Zamienieckiej była zielona strzałka, minąłem przejście dla pieszych, zwolniłem bo j

Rzeźby na osiedlu Ostrobramska. Dotyk?

Przedstawiam trzecią rzeźbę z osiedla Ostrobramska . Tym razem nadałem jej nazwę Dotyk. Takie było moje pierwsze skojarzenie. Rzeźba ustawiona jest na szczycie sztucznej górki przed blokiem przy ulicy  Ostrobramskiej 80, w odległości około 20 metrów od przystanku autobusowego przy ulicy Ostrobramskiej. Monument ma około 1,5 metra wysokości. Wszelkie informacje dotyczące autora i nazwy rzeźby mile widziane.

Rzeźby na osiedlu Ostrobramska. Łuk i Strzała?

U podnóża sztucznego pagórka, pomiędzy punktowcami przy ulicy Komorskiej 10 i 8 oraz Łukowskiej 17 ustawiono najmniejszą rzeźbę, spośród wszystkich rzeźb na osiedlu Ostrobramska. Czy to jest jedna rzeźba? Może są to dwie rzeźby? Nazwałem je Łuk i Strzała .  Rzeźby mają poniżej metra wysokości i zostały ustawione na betonowych cokołach. Twórca rzeźby nie jest mi znany, więc za wszelką informację dotyczącą tego dzieła będę wdzięczny. czytaj też (dodano 1.06.2019): Łuk i Strzała czyli Upadek Ikara

Rzeźby na osiedlu Ostrobramska. Wędrowiec?

Na południowo zachodnim skraju osiedla Ostrobramska znajdują się trzy rzeźby. Jedną z nich jest rzeźba symbolizująca postać. Nazwałem ją Wędrowiec . Rzeźba ustawiona została na płaskim terenie, niedaleko bloku przy ulicy Ostrobramskiej 84, w odległości około 20 metrów od skrzyżowania ulicy Komorskiej i Ostrobramskiej .  Monument ustawiony jest na betonowym, okrągłym cokole. Rzeźba ma ponad 2 metry wysokości. Wszelkie informacje dotyczące autora i nazwy rzeźby mile widziane.

Trochę mi żal ulicy Mniszewskiej - LXXI akcja GTWb

Decyzja z początku lat 70. ubiegłego wieku o budowie wielkiego osiedla mieszkaniowego na Witolinie spowodowała wielkie zmiany w układzie komunikacyjnym terenu Witolina. Ulice z obszaru obecnego osiedla Ostrobramska zmieniły swój przebieg lub zostały w części zlikwidowane. Jedna z ulic dawnego Witolina została całkowicie wymazana z mapy Warszawy. To ulica Mniszewska . Takiej ulicy nie znajdziecie na aktualnych mapach Warszawy. Jednak nie do końca " udało się " zlikwidować wszelkie ślady po tej ulicy. Krótki odcinek ulicy Mniszewskiej (od Łukowskiej) to obecnie ulica Witolińska . Po przeciwnej stronie ulicy Łukowskiej znajduje się asfaltowa droga z parkingami po obu stronach (między boiskiem gimnazjum 23, a blokami Łukowska 5, 7, 9), która kończy swój bieg przy bloku Ostrobramska 80. Jest to wewnętrzna droga osiedlowa bez nazwy. To  jest ... ulica Mniszewska . Przedwojenna mapa i obecne usytuowanie drogi nie pozostawia najmniejszych wątpliwości. Bloki Łukowska 7 i 9 leżą p