Popular Posts

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Witolin czyli Warszawa poza Warszawą - LXX Akcja GTWb.

Witolin to takie miejsce w Warszawie, które de facto nie istnieje. Po wprowadzeniu w latach 1997 - 2002 nowego Miejskiego Systemu Informacji wiele historycznych warszawskich nazw zostało całkowicie wyrugowanych ... poza Warszawę. Jedną z nich jest Witolin. Witolin i tak nie miał lekko przed wprowadzeniem MSI, ponieważ większość mieszkańców Witolina używała nazwy Grochów. Nic w tym dziwnego. Przecież Witolin to Grochów VII, a więc Grochów. Również w okresie przedwojennym, mimo, że w księgach wieczystych używano nazwy Witolin, to ludność tego terenu posługiwała się nazwą Grochów.

MSI wprowadziło całkowite zamieszanie w nazewnictwie, bo teren dawnego Witolina nie jest ani Witolinem, ani Grochowem. Teraz jest tutaj Gocławek. W wielu miejscach Witolina można natknąć się na ślady obywatelskiego nieposłuszeństwa dotyczącego nowej przynależności terenu Witiolina do Gocławka. Jednak obrońców nazwy Witolin nigdzie nie znajdziecie.

Jedynym widomym znakiem, że Witolin istnieje jest ... nazewnictwo używane przez ZTM. Na Witolin kursują autobusy, które mają tutaj końcowy przystanek u zbiegu ulic Rodziewiczówny i Łukowskiej. Pętla autobusowa nazywa się Witolin i taką też nazwę można spotkać na autobusach linii 158 czy 182.
ulica Łukowska

ulica Kawcza
< >

2 komentarze:

  1. Mieszkam w Warszawie, a o Witolinie dopiero tu u ciebie wyczytałam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witolin nie istnieje, Praga Południe nie istnieje... czarna dziura, panie...

    OdpowiedzUsuń