Przejdź do głównej zawartości

Trochę mi żal ulicy Mniszewskiej - LXXI akcja GTWb

Decyzja z początku lat 70. ubiegłego wieku o budowie wielkiego osiedla mieszkaniowego na Witolinie spowodowała wielkie zmiany w układzie komunikacyjnym terenu Witolina. Ulice z obszaru obecnego osiedla Ostrobramska zmieniły swój przebieg lub zostały w części zlikwidowane. Jedna z ulic dawnego Witolina została całkowicie wymazana z mapy Warszawy. To ulica Mniszewska. Takiej ulicy nie znajdziecie na aktualnych mapach Warszawy.

Jednak nie do końca "udało się" zlikwidować wszelkie ślady po tej ulicy. Krótki odcinek ulicy Mniszewskiej (od Łukowskiej) to obecnie ulica Witolińska. Po przeciwnej stronie ulicy Łukowskiej znajduje się asfaltowa droga z parkingami po obu stronach (między boiskiem gimnazjum 23, a blokami Łukowska 5, 7, 9), która kończy swój bieg przy bloku Ostrobramska 80. Jest to wewnętrzna droga osiedlowa bez nazwy. To  jest ... ulica Mniszewska. Przedwojenna mapa i obecne usytuowanie drogi nie pozostawia najmniejszych wątpliwości. Bloki Łukowska 7 i 9 leżą przy ulicy Mniszewskiej. Nie wiem, czym kierowano się w latach 70. likwidując ulicę Mniszewską, a jednocześnie budując przy niej wielkie bloki? Mam, co prawda niewielką, ale zawsze nadzieję, że ulica Mniszewska powróci kiedyś na mapy Warszawy.

Udało mi się zlokalizować dwa przedwojenne adresy z ulicy Mniszewskiej dzięki informacjom publikowanym o powstańcach warszawskich:

ulica Mniszewska na Witolinie

ulica Mniszewska na Witolinie

ulica Mniszewska na Witolinie

ulica Mniszewska na Witolinie

ulica Mniszewska na Witolinie

ulica Mniszewska na Witolinie

Komentarze

  1. To ostatnie zdjęcie tak nagle znienacka atakuje śniegiem :)

    Wiele jest takich ulic w W-wie, po których został tylko ślad w terenie, albo nawet i nie to. Niektóre znikają dosłownie na naszych oczach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Podpisuję się pod Piotrem.
    Szkoda starych ulic, szkoda domów.

    OdpowiedzUsuń
  3. Znikanie to chyba jedna z permanentnych cech dynamicznego miasta. Stety i niestety.

    OdpowiedzUsuń
  4. Widzę, że nie tylko zabytki ale i ulice znikają z naszego miasta. Ale rośnie nadzieja i ... serce, bo coś udało się odzyskać dla pamięci miedzy innymi dzięki takim blogom:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Podejrzewam, że kojarzyła się z mnichami, a więc z kościołem, władzy pewnie "nie pasowało" do adresu nowoczesnego blokowiska ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mniej więcej doszedłem do takich samych wniosków, ale nie chciałem o tym pisać, bo to tylko przypuszczenie. Nazwa ulicy może też pochodzić od Mniszewa. Mniszew to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie kozienickim, w gminie Magnuszew. Może tak być , ponieważ kilka ulic na Witolinie ma takie pochodzenie. Na przykład ulica Tarnowiecka wzięła nazwę od Tarnowca. Jak podaje portal twoja-praga.pl: "Nazwa ulicy pochodzi od osadników, którzy przybyli na te tereny z miejscowości Tarnowiec". Pytaniem jednak pozostaje o który Tarnowiec tutaj chodzi, bo jest ich kilka.

      Usuń
  6. spedzilem cale swoje dziecinstwo tutaj,wychowalem sie pod nr 22,naprzeciwko pani Zalewska miala kilka krow ,piekna podmiejska ulica pelna wiejskiego krajobrazu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. mieszkałem pod nr 1 pamiętam panią Zalewską chodziłem do niej po mleko :)

      Usuń
    2. Tam mieszkała moja mama może ją Pan pamięta ? Szukam starych zdjęć informacji wszystkiego co dotyczy tamtego miejsca i czasu. Pozdrawiam

      Usuń
    3. Widzę ze post dodał się anonimowo

      Usuń
  7. Na współczesnych zdjęciach nie jest przedstawiony prawdziwy przebieg ul. Mniszewskiej. Mniszewska przebiegała przez obecny środek boiska szkolnego SP102 prostopadle do Sulejkowskiej i Łukowskiej(w starym tyczeniu) i nie prostopadle Ostrobramskiej. Z oryginalnego przebiegu został jedynie wlot/wylot z Ostrobramskiej przy stacji trafo kilkadziesiąt metrów. Widać to na archiwalnych zdjęciach lotniczych w historycznym serwisie mapowym um.warszawa... Arasim

    OdpowiedzUsuń
  8. Wszystkie zdjęcia na tym blogu są cudowne.Będę często tu zerkał.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. do Andrzeja Ka,mieszkalem pod numerem 22 prawie vis a vis pani Zalewskiej/ Jurek Paczkowski/,jesli tu zajrzysz znajdziesz mnie na fb George Hajkowski. Z checia odnowie kontakt. Szukam czegokolwiek zwiazanego z ulica Mniszewska a najbardziej zdjec .Pozdrawiam

      Usuń
    2. pamiętam cie mieszkałem pod 17

      Usuń
  9. do George Hajkowskiego napewno się znamy bo przecież mieszkaliśmy 400m od siebie i pewnie chodziłeś do 163

    OdpowiedzUsuń
  10. urodziłem się na Mniszewskiej pod 17 pamiętam p.zalewską Bociarskich Szczepanskich Brejniaków lewandowskich Cebulów Pietszaków chdziłem do szkoły 163 na Tarnowieckiej zostały miłe wspomnienia jestem na facebooku

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mój dziadek, Zygmunt Walczyk, ojciec Jan Walczyk i ja, Andrzej Walczyk mieszkaliśmy na Mniszewskiej 17 na Ip. Dziadek mieszkał tam od przedwojny, ojciec urodził się w 1925 a ja w 1950. Moją równolatką i koleżanką była Ania Mazur. Na Mniszewskiej bywałem w różnych okolicznościach do końca lat 60-siątych. Z domu dziadka był cudowny widok z balkonu na południowy wschód. Dom stał na niewielkiej górce. Patrzyło się na dachy innych domów, a widok był po horyzont. Cała ściana domu i cały balkon były porośnięte dzikim winem, z którego wszyscy produkowali domowe wino. Z balkonu było widać klasztor na obecnym Marysinie. Sąsiadami byli Pilcowie. Moja babcia Brygida Narojczyk i mama Jadwiga Narojczyk mieszkały na Mniszewskiej 34 na parterze, w kamienicy u Ciechanowskiego. Do dziś pamiętam rozkład tamtego mieszkania. Sąsiadem był Koczara, pamiętam jego zakład ślusarski(bawiłem się z jego synem ścinkami jakichś kątowników, takie były nasze zabawki). Chodnika ani jezdni nie było. Wiosną i na jesieni brnęło się przez błoto. Mleko było prosto od krów u Zalewskich. To były bajkowe czasy, jak na wsi. Za Mniszewską były już tylko łąki i zagajnik. Ostrobramska nie istniała. Tam był tylko wał przeciwpowodziowy i łąki aż do Wisły.Na pieczarki chodziło się na lotnisko. Z dzieciakami pływałem w kanałkach melioracyjnych, które przetrwały do dziś.

      Usuń
  11. No to dawaj na facebooka :) Andrzej Kazimierz na zdjęciu profilowym mam znak żałoby

    OdpowiedzUsuń
  12. Pamiętam doskonale tych ludzi,na przeciwko mnie mieszkali Czapscy Ewa i Andrzej,zginął w wypadku samochodowym :(
    Zapraszam Cię na facebooka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. rany to moi kuzyni

      Usuń
    2. Czapscy mieszkali pod nr 28 - obok Pilców. To moja rodzina. Jak coś zapraszam: pavilon2019@gmail.com :)

      Usuń
  13. Moja rodzina mieszkała na Mniszewskiej 28. Rodzina Czapskich. Obok była kamienica Pilców. Potem przeprowadzili się na Kawczą 59 do domu Woźniców (po wojnie). Ktoś kojarzy? Proszę napisać: pavilon2019@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  14. Jako dziecko mieszkałam na ulicy Mniszeswkiej 30 m.6 w kamienicy Pilców. . Bawiłam się na Mniszewskiej, Witolińskiej i na ogródkach działkowych. Pamiętam jak krowy z całej okolicy były zabierane przez pasterza, który pedził ja na pastwiska za Ostrobramską. Po mleko chodziło sie do Ciotki Stefy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie ja mieszkałam ul:Mniszewska 30 m8 wszystko to pamiętam co PANI opisała wróciły wspomnienia Halina z domu Duda.

      Usuń
    2. Jestem wnuczką Stanisławy Ochal i córką Basi Żórawskiej z domu Ochal.

      Usuń
  15. Z opowiadań Babci wiem, że Czapscy i Wożnice to była moja rodzina. Jedna ze starszych sióstr babci wyszła za mąż za Woznicę

    OdpowiedzUsuń
  16. Czapscy byli moimi sąsiadami ale od czasu wyprowadzki nie miałem kontaktu z nikim z ul Mniszewskiej :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ponieważ na Mniszewskiej mieszkała moja rodzina więc mam z nimi kontakt. Zyją Basia i Zosia z domu Ochal, Andrzej i Wiesia Kaczyńscy. Mam też kontakt z Elką Teper.

      Usuń
  17. pisze Jerzy Paczkowski(nazwisko panienskie) Udalo mi sie nawiazac kontakt z p Agata Kaminska,Mieszkala za p Zalewska w glebi w kierunku ul Lukowskiej. Wiem od niej ze wielu mieszkancow z ul Mniszewskiej dostalo mieszkania na Brodnie. W kilku blokach zmiescila sie prawie cala Mniszewska.Jak Pisalem wczesniej mieszkalem pod nr 22 ,Byli tam Andrzejewscy(ciotka moich siostr a szwagierka mojej mamy,Adamczykowie Kucharscy , Szostakowie i Moja rodzina ,po sasiedzku Kowalscy,Janusz Lowisz, Zredowie i Bednarscy. Na nawiazaniu kontaktu z kims z Bednarskich zalezy mi najbardziej,Ktos moze znal BogusieZalezy mi rowniez na zdjeciach tej ulicy.Jesli ktos moglby mi pomoc ,bede dozgonnie wdzieczny .Czas tak szybko ucieka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. na FB jestem jako George Hajkowski

      Usuń
    2. Ja jestem wnuczką Państwa Zalewskich Władysława i Janiny.ludzi bardzo szlachetnych którzy pomagali innym.Ulica Mniszewska to najpiękniejsza ulica pełna przyrody i pięknej natury.Tam było bajkowe dzieciństwo.Pozdrawiam serdecznie Wszystkich mieszkańców ulicy Mniszewskiej.Jolanta Zalewska-Giedyk.

      Usuń
  18. Mam zdjecie frontu kamienicy Pilcow (chyba Mniszewska 30) zrobione ok roku 1952 z naszego ogrodka na Mniszewskiej 31, nie wiem jak to mozna opublikowac.

    OdpowiedzUsuń
  19. Jako małe dziecko mieszkałam w tej kamienicy i chetnie obejrzałabym to zdjecie.

    OdpowiedzUsuń
  20. Katarzyna,
    Nie wiem jak to zdjecie wyslac czy opublikowac. Nie chce sie wlozyc tu. Pozdrowienia.

    OdpowiedzUsuń
  21. :Pani Kasiu Katarzyno niech Pani opublikuje i wyśle zdjęcia.Pozdrawiam JolantazALEWSKA-gIEDYK.

    OdpowiedzUsuń
  22. Szanowne panie:Jolanta ZALEWSKA-GIEDYK i Katarzyna Żórawska, podajcie swoje adresy emailowe lub jakis inny kontakt, to wysle Wam to zdjecie kamienicy Pilcow. Serdecznie pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Fotoradary przy Ostrobramskiej, Zamienieckiej i Fieldorfa ... komentarze.

Na blogu Warszawista od dłuższego czasu toczy się dyskusja na temat fotoradarów, które non stop błyskają  na skrzyżowaniu ulic  Ostrobramskiej, Zamienieckiej i Fieldorfa . Z zamieszczanych tam komentarzy niedwuznacznie wynika, że zamontowane fotoradary, to skarbonka. Sam unikam tego skrzyżowania, jak ognia, bo w tym miejscu nie wszystko zależy od kierowcy. Wystarczy np. wjechać na zielonej strzałce z Zamienieckiej w Ostrobramską i ... zatrzymać się przed przejściem dla pieszych ... w tym czasie strzałka gaśnie i ... klops! Poniżej kilka wybranych komentarzy z posta Fotoradary na granicy Witolina  z bloga Warszawista. "Ostatnio gdy skręcałem z Zamienieckiej w Ostrobramską (w prawo w stronę centrum) pstryknął. Nieco przedemną przejechał samochód Ostrobramską w stronę centrum, ale odniosłem wrażenie, że chyba było na mnie.   Sytuacja wyglądała tak - gdy przejeżdzałem przy sygnalizatorze na Zamienieckiej była zielona strzałka, minąłem przejście dla pieszych, zwolniłem bo j

Rzeźby na osiedlu Ostrobramska. Dotyk?

Przedstawiam trzecią rzeźbę z osiedla Ostrobramska . Tym razem nadałem jej nazwę Dotyk. Takie było moje pierwsze skojarzenie. Rzeźba ustawiona jest na szczycie sztucznej górki przed blokiem przy ulicy  Ostrobramskiej 80, w odległości około 20 metrów od przystanku autobusowego przy ulicy Ostrobramskiej. Monument ma około 1,5 metra wysokości. Wszelkie informacje dotyczące autora i nazwy rzeźby mile widziane.

Rzeźby na osiedlu Ostrobramska. Łuk i Strzała?

U podnóża sztucznego pagórka, pomiędzy punktowcami przy ulicy Komorskiej 10 i 8 oraz Łukowskiej 17 ustawiono najmniejszą rzeźbę, spośród wszystkich rzeźb na osiedlu Ostrobramska. Czy to jest jedna rzeźba? Może są to dwie rzeźby? Nazwałem je Łuk i Strzała .  Rzeźby mają poniżej metra wysokości i zostały ustawione na betonowych cokołach. Twórca rzeźby nie jest mi znany, więc za wszelką informację dotyczącą tego dzieła będę wdzięczny. czytaj też (dodano 1.06.2019): Łuk i Strzała czyli Upadek Ikara

Rzeźby na osiedlu Ostrobramska. Wędrowiec?

Na południowo zachodnim skraju osiedla Ostrobramska znajdują się trzy rzeźby. Jedną z nich jest rzeźba symbolizująca postać. Nazwałem ją Wędrowiec . Rzeźba ustawiona została na płaskim terenie, niedaleko bloku przy ulicy Ostrobramskiej 84, w odległości około 20 metrów od skrzyżowania ulicy Komorskiej i Ostrobramskiej .  Monument ustawiony jest na betonowym, okrągłym cokole. Rzeźba ma ponad 2 metry wysokości. Wszelkie informacje dotyczące autora i nazwy rzeźby mile widziane.