Przejdź do głównej zawartości

Nieoczekiwana zmiana elewacji budynku przy Grochowskiej 120 - LXXVI akcja GTWb

Elewacje przedwojennych kamienic w rejonie Witolina nie wyróżniają się niczym szczególnym. Wiele kamienic w tej części Warszawy nie może doczekać się remontu od wielu lat. W większości są to kamienice prywatne lub należące do wspólnot mieszkaniowych. Kamienic o szaro burych elewacjach jest tutaj bez liku.

Najwyższy czas na zmiany i ... od niedawna uwagę przechodniów przykuwa nowa elewacja budynku przy Grochowskiej 120. Oblicze kamienicy nie odmieniły wymyślne malowidła lub niespotykany dobór barw, lecz jaskrawe kolory, którymi pomalowano tynk wokół otworów okiennych. Cała powierzchnia elewacji została pomalowana w pastelowym, obojętnym kolorze, ale mozaika żywych kolorów wokół okien od razu zwraca uwagę przechodniów i wyróżnia budynek na tym fragmencie ulicy Grochowskiej. 

Tego rodzaju pomysł na elewację, który nie wymaga zwiększonych kosztów związanych z malowaniem jest na tyle oryginalny, że wart powielania. Zapewne taka elewacja nie tylko zmienia oblicze budynku, ale również ożywia całą ulicę. Naśladowcy mile widziani.


[ zdjęcia z 25 stycznia 2014 roku ]

Komentarze

  1. Mieszkańcy i tak w ciągu kilku lat przemalują na biało.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jak u nas, walnęli jeden z bloków na oczojebne kolorki i co gorsza tak samo przemalowali mieszkańcom wnęki przyt lodżach... część już się przemalowało na bardziej neutralne barwy.

      Usuń
  2. Zależy kto tam mieszka. Pojedyncza cienka ściana w kolorze nic nie zmienia od wnętrza, za to całkiem sporo w zewnętrzu. Co innego cały balkon na oczojebliwy żółty/pomarańczowy. Toż to umrzeć można z nadmiaru barw ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Stłamszony pomysł prezesa - nie dało rady na cały budynek, to przynajmniej na wnęki okienne :)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To pomysł wspólnoty mieszkaniowej. Sami mieszkańcy przegłosowali pomysł na taką elewację. Elewacja wyróżnia wśród okolicznej szarości.

      Usuń
  4. Faktycznie, bardzo interesujący wpis ;> Sam jestem przy wykonywaniu elewacji (to tak swoją drogą) i szukam wykonawców, czy ktoś z was kojarzy tych? http://docieplenia-poznan.pl

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Fotoradary przy Ostrobramskiej, Zamienieckiej i Fieldorfa ... komentarze.

Na blogu Warszawista od dłuższego czasu toczy się dyskusja na temat fotoradarów, które non stop błyskają  na skrzyżowaniu ulic  Ostrobramskiej, Zamienieckiej i Fieldorfa . Z zamieszczanych tam komentarzy niedwuznacznie wynika, że zamontowane fotoradary, to skarbonka. Sam unikam tego skrzyżowania, jak ognia, bo w tym miejscu nie wszystko zależy od kierowcy. Wystarczy np. wjechać na zielonej strzałce z Zamienieckiej w Ostrobramską i ... zatrzymać się przed przejściem dla pieszych ... w tym czasie strzałka gaśnie i ... klops! Poniżej kilka wybranych komentarzy z posta Fotoradary na granicy Witolina  z bloga Warszawista. "Ostatnio gdy skręcałem z Zamienieckiej w Ostrobramską (w prawo w stronę centrum) pstryknął. Nieco przedemną przejechał samochód Ostrobramską w stronę centrum, ale odniosłem wrażenie, że chyba było na mnie.   Sytuacja wyglądała tak - gdy przejeżdzałem przy sygnalizatorze na Zamienieckiej była zielona strzałka, minąłem przejście dla pieszych, zwolniłem bo j

Rzeźby na osiedlu Ostrobramska. Dotyk?

Przedstawiam trzecią rzeźbę z osiedla Ostrobramska . Tym razem nadałem jej nazwę Dotyk. Takie było moje pierwsze skojarzenie. Rzeźba ustawiona jest na szczycie sztucznej górki przed blokiem przy ulicy  Ostrobramskiej 80, w odległości około 20 metrów od przystanku autobusowego przy ulicy Ostrobramskiej. Monument ma około 1,5 metra wysokości. Wszelkie informacje dotyczące autora i nazwy rzeźby mile widziane.

Rzeźby na osiedlu Ostrobramska. Łuk i Strzała?

U podnóża sztucznego pagórka, pomiędzy punktowcami przy ulicy Komorskiej 10 i 8 oraz Łukowskiej 17 ustawiono najmniejszą rzeźbę, spośród wszystkich rzeźb na osiedlu Ostrobramska. Czy to jest jedna rzeźba? Może są to dwie rzeźby? Nazwałem je Łuk i Strzała .  Rzeźby mają poniżej metra wysokości i zostały ustawione na betonowych cokołach. Twórca rzeźby nie jest mi znany, więc za wszelką informację dotyczącą tego dzieła będę wdzięczny. czytaj też (dodano 1.06.2019): Łuk i Strzała czyli Upadek Ikara

Rzeźby na osiedlu Ostrobramska. Wędrowiec?

Na południowo zachodnim skraju osiedla Ostrobramska znajdują się trzy rzeźby. Jedną z nich jest rzeźba symbolizująca postać. Nazwałem ją Wędrowiec . Rzeźba ustawiona została na płaskim terenie, niedaleko bloku przy ulicy Ostrobramskiej 84, w odległości około 20 metrów od skrzyżowania ulicy Komorskiej i Ostrobramskiej .  Monument ustawiony jest na betonowym, okrągłym cokole. Rzeźba ma ponad 2 metry wysokości. Wszelkie informacje dotyczące autora i nazwy rzeźby mile widziane.

Trochę mi żal ulicy Mniszewskiej - LXXI akcja GTWb

Decyzja z początku lat 70. ubiegłego wieku o budowie wielkiego osiedla mieszkaniowego na Witolinie spowodowała wielkie zmiany w układzie komunikacyjnym terenu Witolina. Ulice z obszaru obecnego osiedla Ostrobramska zmieniły swój przebieg lub zostały w części zlikwidowane. Jedna z ulic dawnego Witolina została całkowicie wymazana z mapy Warszawy. To ulica Mniszewska . Takiej ulicy nie znajdziecie na aktualnych mapach Warszawy. Jednak nie do końca " udało się " zlikwidować wszelkie ślady po tej ulicy. Krótki odcinek ulicy Mniszewskiej (od Łukowskiej) to obecnie ulica Witolińska . Po przeciwnej stronie ulicy Łukowskiej znajduje się asfaltowa droga z parkingami po obu stronach (między boiskiem gimnazjum 23, a blokami Łukowska 5, 7, 9), która kończy swój bieg przy bloku Ostrobramska 80. Jest to wewnętrzna droga osiedlowa bez nazwy. To  jest ... ulica Mniszewska . Przedwojenna mapa i obecne usytuowanie drogi nie pozostawia najmniejszych wątpliwości. Bloki Łukowska 7 i 9 leżą p