Przejdź do głównej zawartości

Co pokażesz turyście na Witolinie? - LXXXIV akcja GTWb


Gdyby nie akcja pisania postu Grupy Trzymającej Warszawskie Blogi na temat "Co pokażesz turyście?" zapewne nigdy nie wpadłbym na pomysł, aby prezentować Witolin pod kątem atrakcji turystycznych.

Na Witolinie nie ma żadnego pomnika. Nigdy tutaj nie było parku. Stare budowle to kilka małych kamienic z początku XX wieku na Starym Witolinie. W większości niczym nie wyróżniających się, może poza jedną nawiązującą stylem do modernistycznych obiektów Le Corbusiera (przy ulicy Osieckiej).

Podobno pomiędzy ulicami: Zamieniecką i  Tarnowieckiej stała karczma w której mieściła się kwatera główna wojsk polskich w trakcie bitwy pod Olszynką Grochowską. Jednak do miejsca kwatery głównej pretendują co najmniej jeszcze dwa miejsca. Tak więc trudno oddzielić legendę od prawdy historycznej.

Czy Witolin to turystyczna pustynia na mapie Warszawy? Nie do końca. Na Witolinie znajduje się kilka 15 piętrowych punktowców. Nic w tym szczególnego, ale gdy wjedziemy na najwyższe piętra to zobaczymy ... całą Warszawę.

Wieżowce na Witolinie to jeszcze nie odkryty punkt widokowy Warszawy. Widać stąd Stare Miasto, PKiN & Co. Nie spotkałem jeszcze żadnego turysty, który byłby obojętny na widok Warszawy z Witolina.







[ zdjęcia z 23 i 27 września 2014 roku ]

Komentarze

  1. O, zazdroszczę. Widok ze starego domu popsuły mi nowe wieżowce, nie widać prawie PKINu. U Ciebie jeszcze jest.

    OdpowiedzUsuń
  2. na ulicy Podolskiej stoi willa z pamiątkową tablicą - w willi Szypowskich w czasie wojny mieściła się konspiracyjna fabryka broni .Od 1940 do 1944 roku.Imieniem pułkownika Szypowskiego " Leśnika" nazwano park przy ul.Kwatery Głównej w którym stoi zabytkowy pałacyk Osterloffow w którym kiedyś była zwykła szkoła w której nauki pobierała pisarka Pola Gojawiczyńska , potem spełniała rolę sierocińca a obecnie od wielu wielu lat mieści się w nim szkoła muzyczna.W parku znajdowały się resztki sceny teatralnej i krąg taneczny . Była tam też pergola którą rozebrano jakiś czas temu ponieważ okazało się że słupy zostały wybudowane z macew z cmentarza żydowskiego na Bródnie. Na Witolińskiej 43 stała też jeszcze kilka lat temu kamienica która była ostatnim zabudowaniem po żydowskim gospodarstwie rolnym które mieściło się na terenach Witolina od 1909 do 1940 roku i było pierwowzorem kibucu. Także być może dla niektórych Witolin to tylko panorama z 15 piętra ale jak widać nie tylko ładny widoczek i wystarczy trochę ciekawości żeby znaleźć jakieś ślady historii i atrakcji dla przyjezdnych.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Fotoradary przy Ostrobramskiej, Zamienieckiej i Fieldorfa ... komentarze.

Na blogu Warszawista od dłuższego czasu toczy się dyskusja na temat fotoradarów, które non stop błyskają  na skrzyżowaniu ulic  Ostrobramskiej, Zamienieckiej i Fieldorfa . Z zamieszczanych tam komentarzy niedwuznacznie wynika, że zamontowane fotoradary, to skarbonka. Sam unikam tego skrzyżowania, jak ognia, bo w tym miejscu nie wszystko zależy od kierowcy. Wystarczy np. wjechać na zielonej strzałce z Zamienieckiej w Ostrobramską i ... zatrzymać się przed przejściem dla pieszych ... w tym czasie strzałka gaśnie i ... klops! Poniżej kilka wybranych komentarzy z posta Fotoradary na granicy Witolina  z bloga Warszawista. "Ostatnio gdy skręcałem z Zamienieckiej w Ostrobramską (w prawo w stronę centrum) pstryknął. Nieco przedemną przejechał samochód Ostrobramską w stronę centrum, ale odniosłem wrażenie, że chyba było na mnie.   Sytuacja wyglądała tak - gdy przejeżdzałem przy sygnalizatorze na Zamienieckiej była zielona strzałka, minąłem przejście dla pieszych, zwolniłem bo j

Rzeźby na osiedlu Ostrobramska. Dotyk?

Przedstawiam trzecią rzeźbę z osiedla Ostrobramska . Tym razem nadałem jej nazwę Dotyk. Takie było moje pierwsze skojarzenie. Rzeźba ustawiona jest na szczycie sztucznej górki przed blokiem przy ulicy  Ostrobramskiej 80, w odległości około 20 metrów od przystanku autobusowego przy ulicy Ostrobramskiej. Monument ma około 1,5 metra wysokości. Wszelkie informacje dotyczące autora i nazwy rzeźby mile widziane.

Rzeźby na osiedlu Ostrobramska. Łuk i Strzała?

U podnóża sztucznego pagórka, pomiędzy punktowcami przy ulicy Komorskiej 10 i 8 oraz Łukowskiej 17 ustawiono najmniejszą rzeźbę, spośród wszystkich rzeźb na osiedlu Ostrobramska. Czy to jest jedna rzeźba? Może są to dwie rzeźby? Nazwałem je Łuk i Strzała .  Rzeźby mają poniżej metra wysokości i zostały ustawione na betonowych cokołach. Twórca rzeźby nie jest mi znany, więc za wszelką informację dotyczącą tego dzieła będę wdzięczny. czytaj też (dodano 1.06.2019): Łuk i Strzała czyli Upadek Ikara

Rzeźby na osiedlu Ostrobramska. Wędrowiec?

Na południowo zachodnim skraju osiedla Ostrobramska znajdują się trzy rzeźby. Jedną z nich jest rzeźba symbolizująca postać. Nazwałem ją Wędrowiec . Rzeźba ustawiona została na płaskim terenie, niedaleko bloku przy ulicy Ostrobramskiej 84, w odległości około 20 metrów od skrzyżowania ulicy Komorskiej i Ostrobramskiej .  Monument ustawiony jest na betonowym, okrągłym cokole. Rzeźba ma ponad 2 metry wysokości. Wszelkie informacje dotyczące autora i nazwy rzeźby mile widziane.

Trochę mi żal ulicy Mniszewskiej - LXXI akcja GTWb

Decyzja z początku lat 70. ubiegłego wieku o budowie wielkiego osiedla mieszkaniowego na Witolinie spowodowała wielkie zmiany w układzie komunikacyjnym terenu Witolina. Ulice z obszaru obecnego osiedla Ostrobramska zmieniły swój przebieg lub zostały w części zlikwidowane. Jedna z ulic dawnego Witolina została całkowicie wymazana z mapy Warszawy. To ulica Mniszewska . Takiej ulicy nie znajdziecie na aktualnych mapach Warszawy. Jednak nie do końca " udało się " zlikwidować wszelkie ślady po tej ulicy. Krótki odcinek ulicy Mniszewskiej (od Łukowskiej) to obecnie ulica Witolińska . Po przeciwnej stronie ulicy Łukowskiej znajduje się asfaltowa droga z parkingami po obu stronach (między boiskiem gimnazjum 23, a blokami Łukowska 5, 7, 9), która kończy swój bieg przy bloku Ostrobramska 80. Jest to wewnętrzna droga osiedlowa bez nazwy. To  jest ... ulica Mniszewska . Przedwojenna mapa i obecne usytuowanie drogi nie pozostawia najmniejszych wątpliwości. Bloki Łukowska 7 i 9 leżą p