Popular Posts

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Tarnowiecka to Grochów, a nie Gocławek? Tarnowiecka to Witolin!

Dla mieszkańców Grochowa (... ale tylko tych, którzy stąd pochodzą i tym interesują się ...) nie do zaakceptowania jest nazwanie Grochowa w ramach aktualnego podziału administracyjnego Pragą Południe. Dla wielu osób w ogóle nie istnieje coś takiego, jak Praga Południe. W ramach tego podziału teren obecnego Witolina został zakwalifikowany jako Gocławek! Więc nic dziwnego, że wielu osobom z Witolina to nie podoba się. 

Jest tylko pewien problem. Znaczna część mieszkańców Witolina uważa, że mieszka na Grochowie, a nie na Witolinie. Tego rodzaju informacja jest dosyć szeroko kolportowana w Internecie. 

Czy to jest prawda? Z informacji do których ... do tej pory ... udało mi się dotrzeć nie wynika, że Witolin został włączony do Grochowa, stając się jego częścią. Zapoznałem się z wieloma mapami z I połowy XX wieku (polskie, rosyjskie i niemieckie) i na każdej z nich Grochów i Witolin stanowią oddzielne obszary. Inną natomiast kwestią są zmiany administracyjne, które miały miejsce w dalszej i bliższej przeszłości.

... miłośnicy Grochowa na Witolinie nie próżnują ... niektórzy uzewnętrzniają to, zmieniając na własną rękę nazwy na tablicach ulicznych ... również nie zgadza się  numeracja domów?


< >

4 komentarze:

 1. Walczmy z MSI!

  Ale może nie mazakami po tablicach...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grochów jest w awangardzie walki z MSI. Mnie tylko trochę smuci, że jeżeli kiedyś ta walka zostanie wygrana to Gocławek zostanie zamieniony na Grochów na Witolinie, a Witolin będzie powoli zapominany. Uważam, że nazwa Witolin, jako historyczna powinna być uwidoczniona w MSI.

   Usuń
 2. Z tego co wiem, Witolin nie został włączony do Grochowa, wręcz przeciwnie. Najpierw był Grochów, potem po parcelacji był podzielony na ileś tam części i większość nosiła tylko numery rzymskie, ale jedna część została ochrzczona Witolinem. Potem numery zostały zapomniane, a Wiolin został. Podział zmienił się na Gorchów Wielkie (razem z Teodorówką, Emilianowem itp) i Grochów Mały (wraz z Witolinem). Po lewej stronie Zamienieckiej i Chłopickiego jest Grochów Wielki, a po drugiej - Grochów Mały. I ten Mały składa się z Witolina i, po drugiej stronie Grochowskiej, Grochowa-Dworu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Informacja jest mi znana, ale nie mogę, jak do tej pory dotrzeć do żadnego źródła, które w sposób chronologiczny opisywałoby zmiany własnościowe, a co za tym idzie w nazewnictwie obszaru Grochowa.

   Usuń