Popular Posts

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Ukryte szczegóły stałej wystawy rzeźby na osiedlu Ostrobramska - LXIX Akcja GTWb

Poświęciłem wiele blogowych wpisów rzeźbom znajdującym się na osiedlu Ostrobramska. Ten wpis kończy cykl o rzeźbach na Witolinie. Na osiedlu jest jeszcze jedna rzeźba, w przypadku której udało się ustalić nazwę i autora. To Hommage Dla Aliny Szapocznikow dłuta Barbary Falender. Rzeźba znajduje się ... w zaroślach pomiędzy blokiem przy ulicy Ostrobramskiej 84, a ulicą Ostrobramską, około 20 metrów od ulicy Komorskiej. To miejsce skutecznie ukrywa szczegóły rzeźby.

Rzeźba została wykonana z marmuru w 1978 roku. Zdjęcia rzeźby sprzed lat można znaleźć na stronie internetowej Barbary Falender. Cóż można więcej napisać, poza tym, że właściciel rzeźb na Witolinie nie wie co ma w swoim posiadaniu. To wstyd, że dzieło znanej rzeźbiarki znajduje się w takim stanie i miejscu. W czasie, gdy rzeźby ustawiano na osiedlu były one przekazane Spółdzielni Osiedle Młodych. Czy po podziale Osiedla Młodych na kilka mniejszych spółdzielni przekazano te rzeźby Spółdzielni Ostrobramska?

Na terenie osiedla znajduje się jeszcze wiele rzeźb. Wiadomo gdzie stoją i jak wyglądają, ale nazwy tych rzeźb i ich autorzy to ukryte szczegóły.< >

9 komentarzy:

 1. Kurczę. Dopiero z bliska widać, że to rzeźba :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pierwszy rzut oka wygląda jak jakiś odpad poprodukcyjny z zakładu kamieniarskiego. Tylko szczegóły zdradzają, co to naprawdę jest.

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. Nie rozpadła się. Ta rzeźba właśnie taka jest. Składa się z trzech oddzielnych części i ułożonych w takiej kolejności i w taki sposób.

   Usuń
 4. Jakiś czas po wybudowaniu osiedla Ostrobramska, wybraliśmy się z ojcem tam na spacer. Zastanawialiśmy się właśnie, czy to dzieło jakichś łobuzów (wtedy takie określenie było bardzo popularne), czy też tak ma właśnie być. Mój ojciec po dokładniejszej lustracji stwierdził, że według niego jest to zamierzone. Jak się okazuje, miał rację.

  OdpowiedzUsuń
 5. Odpowiedzi
  1. http://fenomenwarszawy.blogspot.com/2010/10/miedzynarodowy-plener-rzezbiarski.html

   Usuń
  2. Rzeźby o których pisałeś na swoim blogu to inne rzeźby. Żadna z nich nie znajduje się na Witolinie. Niemniej oba "zgrupowania" rzeźb są w niewielkiej odległości od siebie ... około 2-3 km. Podobna sceneria, podobny materiał, podobny czas wykonania i też tereny spółdzielni mieszkaniowych.

   Usuń
 6. Witam jeszcze była taka rzeźba na osiedlu ale została usunieta wiele lat temu też pamiętam ją z dzieciństwa
  http://wyborcza.pl/51,76842,15494555.html?i=9
  Pozdrawiam
  Andrzej Iwańczyk-Siestrzeńcewicz

  OdpowiedzUsuń